Ömür Boyu Ücretsiz Kaliteli Hosting – Google Cloud Platform

Hepimiz en iyi free hosting firması ararken ücretsiz hosting(free hosting) adı altında aldığımız hizmetlerden bir süre sonra dert yanmışızdır veya sitemizin çökmesi ile emeklerimiz bir çırpıda boşa gitmiştir ya da çoğu hosting firmasının sitenizi kurduktan 2 ay gibi kısa bir süre içerisinde sizden çeşitli bahaneler göstererek para talep etmesiyle karşı karşıya kalmışızdır. En sonunda ücretsiz hosting rezilliktir demiş olabiliriz. Ama birçok bedava hosting firmasını deneme amacıyla kullanmış olan birisi olarak google cloud platformun ücretsiz servisi gibi bir firma ile karşılaşmadım. Ücretsiz hosting yada bizim tabirimizle güzel hosting google ile beraber size, bir yıl boyunca kullanmanız için 300 Dolar da hibe etmektedir. Eğer sitenizi kurallara uygun olarak kullanırsanız ömür boyu SSL sertifikası da dahil kaliteli hosting alanı ile beraber ücretsiz bir web sitesine sahip olabilirsiniz. Aşağıdaki videoyu izleyebilir ya da hemen altındaki yazıya göre google’dan ücretsiz sunucu kiralama işlemini adım adım öğrenerek bedava site sahibi olabilirsiniz.

Ömür boyu ücretsiz hosting Google Cloud Platform

Gelelim şimdi google cloud platform (GCP) üzerinden bir wordpress hosting almaya. Öncelikle arama motorunuza google cloud platform free yazıp aratın. (Gmail hesabınız yoksa oluşturup hesabınıza giriş yapın. )

Konsolu Görüntüle Ekranı

Daha sonra karşınıza gelen ekrandan konsola git butonuna tıklayarak, kredi kartı bilgilerinizi girip ilerle deyin. Hiç merak etmeyin. 1 ya da 2 dolar gibi birşey çekecek sizden. Yine de içiniz rahat etmiyorsa, sanal kartınıza 5 – 10 TL limit yükleyerek alışverişinizi yapın.

Alışverişi tamamladıktan sonra sizi aşağıdaki resimde gösterdiğim arayüze yönlendirecek.

GCP Arayüz

Buradan en üst taraftaki kısımdan yeni bir proje oluşturmak için tıklayarak, karşınıza gelen ekrandan + ikonuna tıklamanız gerekiyor. Daha sonra buraya proje adınızı yazarak Create ya da Oluştur a tıklayın.

GCP Proje Oluşturma

Proje oluşturduktan sonra bizi ilk girdiğimiz arayüze gönderecek, eğer yönlendirmezse siz kendiniz Anasayfa kısmına tıklayarak gidin. Bu arayüzden aşağıdaki gösterdiğim şekli ile Cloud Launcher ya da Cloudu Başlat a tıklayın.

GCP Cloud Başlatma

 

Burada karşınıza gelen ekrandaki arama kısmına WordPress yazın ve gelen sonuçlardan Bitnami WordPress i seçin. Bitnami’yi seçtim çünkü kurulumu ve kullanışı kolay, bununla birlikte her türlü yardımı alabileceğiniz bitnami community ve forum var. Herhangi aklınıza takılan bir problemde sorularınıza cevap alabiliyorsunuz.

Bitnami WordPress

Karşınıza gelen aşağıdaki ekranda büyük mavi buton olan Launch Compute Engine yani hesaplama motorunu başlat seçeneğine tıklayın.

Burada ayarları ağaıdaki gibi minimal düzeyde ama 10 kat daha hızlı disk özelliği ile (ki neredeyse her türlü site için yeterli olabilecek) aşağıda verdiğim şekli ile yapın. Daha sonra Deploy butonuna tıklayın.

Bir süre deploy işlemi geçekleşecek ve biraz beklemeniz gerekiyor. Yükleme tamamlandıktan sonra buradan size sitenize gidebilmeniz için IP adresiniz, WP admin giriş ekranınız, kullanıcı adınız ve şifrenizi verecektir. Login into Admin panel yazan butona tıklayınca sizi WP giriş sayfasına götürecektir.

Burada size vermiş olduğu şifre ve kullanıcı adı ile WorPress sitenize giriş yapabilirsiniz.

Ve WordPress siteniz hazır. Eğer CPU’yu zorlamazsanız ve aylık trafiklerde daima ücretsiz kullanım beyanına uyarsanız limitsiz hosting(sınırsız) olarak ömür boyu bu plandan yaralanabilirsiniz.

7 YORUMLAR

 1. Tebrik ederim kardeşim, bunu bende bir gcloud kullanıcısı olarak düşünüyordum ve 5 dolar küsür yazan kısmı görünce free yok diye düşünüyordum ( kandırmaca ) ama belli limitleri aşmayınca ve f1 microda kalınca sanırım fatura edilmeyecek?
  Bir sorumda şu şekilde

  S1: Aynı şekilde kaçtane f1 micro ile bitnami ( şartmı buarada) centos 7 onyx plesk ilede bu free fırsattan yararlanbilirmiyiz tek web sitesi ne kadar kurmak mantıklı centos üzerindeki plesek tabiki önerini dinlemek isterim ama bitnamiye muhtaç olmak istemiyorum.

  Güzel blog yazısı olmuş

  Teşekkürler.

  • Merhaba Furkan, bitnami şart değil fakat en kolay sistemlerden olduğu için ilk sıradaki önerim. En düşük işlemcide always free avantajın devam ediyor.
   Bunların dışında, eğer bir tane daha site kurmak istiyorsan tabiki sanal makineleri kullanarak kurabilirsin fakat belirli şartları var. Eğer ki ömür boyu ücretsiz bir sistem istiyorsan önerim, başka bir gmail hesabından girerek 2. siteyi kurmak olacaktır. Detaylı bilgi için linki inceleyebilirsin; https://cloud.google.com/free/docs/always-free-usage-limits

 2. Ömür boyu ücretsiz mi? Nasıl ömür boyu ücretsiz acaba? Sunucu çalıştığı kadar para ödüyorsunuz daha içerisine site kurup yönetmeyi düşünüyorsanız 7-8 ay bile zor dayanıyor. İnsanları kandırmayın lütfen.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz